Aston Martin od lat z powodzeniem produkuje samochody luksusowe, sportowe i SUV-y. Co zaproponował klientom w latach sześćdziesiątych, przedstawiając model Aston Martin DBS?
Aston Martin ma już ponad stuletnią tradycję. Przez lata stał się wyznacznikiem jakości i prestiżu. Jakie były początki marki? Przedsiębiorstwo Aston Martin zostało założone przez Lionela Martina i Roberta Bamforda, którzy wcześniej również związani byli z motoryzacją – zajmowali się sprzedażą samochodów marki Singer. Celem, jaki sobie założyli, została produkcja własnych samochodów, które jakościowo będą stały wyżej od Singerów. Pierwszy samochód wyprodukowano już w roku 1915. W kolejnych latach po różnych zmianach personalnych i przeniesieniu miejsca produkcji z Londynu na Feltham, a następnie wypuszczeniu kilku trafionych modeli, Aston Martin zyskał renomę producenta samochodów drogich i luksusowych – sportowych z nadwoziami coupé. Renoma marki przetrwała do dzisiaj.
Połączenie luksusu i sportowego charakteru – legenda lat sześćdziesiątych – Aston Martin DBS zaprojektowany został jako mocniejsza alternatywa dla modelu Aston Martin DB6. W planach miał zostać tam zastosowany silnik V8, ale ze względu na przedłużanie się nad nim prac w DBS pojawiła się już wcześniej stosowana sześciocylindrowa jednostka. Taka była właśnie zastosowana w modelu DB6. Silnik V8 pojawił się w roku 1969. Miał on pojemność 5,3 litra. Tylny napęd, pięciobiegowa manualna skrzynia biegów i zbiornik paliwa na 97,5 litra charakteryzowały Astona Martina DBS. Samochód był także dostępny jako dwudrzwiowy kabriolet, wersja ta występowała pod nazwą V8 Volante.
W roku 1972 samochód zmienił nazwę na Aston Martin V8, a łącznie wyprodukowano 4021 egzemplarzy tego modelu. Rok 1977 przyniósł premierę nowej sportowej odmiany – Vantage. Samochód ten był również dwudrzwiowym kabrioletem z silnikiem V8 i pojemnością 5,3 litra. Tu również zastosowano pięciobiegową manualną skrzynię biegów.
W porównaniu z modelem DB6 Aston Martin DBS był od niego większy i swobodnie mieścił czterech pasażerów. Jego sylwetka była niezwykle nowoczesna jak na tamte czasy, a dodatkowo powalała elegancją. W porównaniu do sylwetek włoskich samochodów wygląd DBS w niczym od nich nie odbiega, a co więcej – jego wnętrze było o wiele ciekawsze i lepiej wykończone. Świat szeroko poznał Aston Martin DBS w trakcie filmu „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” – model był samochodem słynnego Agenta 007. DBS odznaczał się podwójnymi okrągłymi reflektorami, a nadwozie w porównaniu do DB6 było bardziej kanciaste. Co ciekawe, ze względu na to, że model ten pojawił się po DB6, powinien przyjąć nazwę DB7. Nazwa jest jednak inna, ponieważ nawiązuje się tu do prototypu DBSC, zaprojektowanego dwa lata wcześniej przez Carozzerria Touring.
Od roku 2007 znów zaproponowano klientom model Aston Martin DBS. Produkowano go do roku 2012, a od 2018 pojawiła się druga generacja modelu. Brytyjska marka powróciła do nazwy DBS, wzorowanej właśnie na modelu z lat sześćdziesiątych. Tu również mamy spory epizod filmowy – nowy Aston Martin DBS został pokazany szerokiej publiczności już w roku 2006, kiedy to pojawił się w filmie „Casino Royale”, a następnie w 2008 w „Quantum of Solace”.
Co znajdziemy w środku? Na życzenie klienta produkowane są samochody z dwoma lub czterema miejscami. Znalazł się tu zmodyfikowany silnik V12 (taki zastosowano wcześniej w modelu Aston Martin DB). Dzięki takiemu rozwiązaniu przyspieszenie do 100 km/h można osiągnąć jedynie w 4,3 s. Dodatkowo jego prędkość maksymalna naprawdę imponuje – jest to aż 307 km/h. W tej wersji DBS ma mocno agresywny wygląd – między innymi przez większe końcówki wydechu i zmodyfikowaną atrapę chłodnicy. Wnętrze ma mocno sportowy wygląd. To dwudrzwiowe coupé robi wrażenie na każdym, zarówno mocą jak i wyglądem! Jego produkcja zakończyła się w roku 2012, a po nim pojawił się nowy model – Vanquish.