Offroad w Skandynawii – gdzie warto się wybrać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Offroad w Skandynawii – gdzie warto się wybrać?

Skandynawia znana jest głównie ze swojej bogatej historii związanej z Wikingami i Potopem Szwedzkim. Jednak to nie wszystko, Skandynawia dzięki zróżnicowaniu terenów oferuje ogromne pole do popisów dla wszystkich fanów offroadu. Sprawdź, gdzie warto się wybrać!

Bezdyskusyjnie, praktycznie wszystkie kraje wchodzące w skład Skandynawii mają wiele do zaoferowania fanom off-roadu. Ostatnimi czasy, zarówno pod względem turystycznym, jak i czysto terenowym, liderem jest Islandia.

Problemem jest logistyczna operacja przedostania się na tę wyspę. Trud podróży wynagradzają jednak zapierające dech w piersiach widoki – gejzery, lodowce, czy grzmiące wodospady. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w sieci pojawiły się już oferty dedykowane miłośnikom off-roadu i skupiające się na niezapomnianych skandynawskich wrażeniach. Co ważne, nie trzeba być starym wyjadaczem, by wziąć w nich udział. Organizatorzy zadbali o to, by trasy odpowiadały stopniu zaawansowania uczestników. Do wyboru mamy trasy o zróżnicowanym poziomie trudności – od łatwych po piekielnie trudne. Ile kosztuje taka przygoda? Około trzech tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że do tej kwoty trzeba doliczyć koszt paliwa, pożywienia, noclegów i biletów parkingowych.

Norwegia

Norwegia to obowiązkowy punkt każdego fana off-roadu. Warto się tam wybrać, by się o tym przekonać, bo zdjęcia oddają jedynie część niezwykle bogatego piękna Skandynawii. Na liście rzeczy do zrobienia obowiązkowo powinno znaleźć się spanie pod gołym niebem. Co ważne, nie jest to nielegalne na terenie Norwegii!

Jeśli masz wybór, to powinieneś zaopatrzyć się raczej w opony asfaltowe – opony terenowe nie poradzą sobie dobrze na krętych, utwardzonych i często mokrych drogach i zróżnicowanym terenie. Musisz też przygotować się na to, że często zmokniesz do suchej nitki i zmarzniesz  – nocą temperatury rzadko przekraczają 0 stopni!

Szwecja

Z racji zawiłej historii naszej ojczyzny, kraj ten nie zapadł szczególnie pozytywnie w kolektywną pamięć Polaków. Warto pamiętać jednak, że to również w Szwecji znajdziemy jedne z najpiękniejszych krajobrazów na świecie. Szczególnie latem, gdy piękno kraju wyjątkowo błyszczy dzięki promieniom słonecznym i przyjemnej temperaturze. Musisz się jednak spieszyć – tamtejsze lata są okrutnie krótkie.

Ponadto, fani off-roadu znajdą tutaj ogromne przestrzenie i duże zróżnicowanie terenu, które nie jest taką oczywistą sprawą chociażby w Polsce. To kolejny obowiązkowy punkt na Twojej liście!

Kiedy wyjechać?

Wszystko zależy od Twojego celu – jeśli planujesz łagodną wyprawę i przy okazji solidny odpoczynek, to bez wątpienia powinieneś podbijać Skandynawię latem – wtedy będzie najdogodniejsza okazja, by spędzić noc pod chmurką i przeżyć niezapomnianą przygodę okraszoną błotem.

Z drugiej zaś strony, jeśli nie boisz się wyzwań, to zima ma wyjątkowo dużo do zaoferowania. Duże zróżnicowanie terenu w połączeniu z siarczystym mrozem i śniegiem to idealny moment na terenową wyprawę, na której liczą się przede wszystkim umiejętności,  chłodna głowa i opanowanie. 

Czy można jeździć wszędzie?

Z powodu swojej szczególnej atrakcyjności off-roadowej, w regionie Skandynawii możesz spodziewać się specjalnie wytyczonych szlaków dla fanów niecodziennych wrażeń. Warto pamiętać jednak, że za wjazd w szczególnie chronione miejsca przyrody czekają odpowiednio duże kary finansowe, które na długi czas mogą wybić jakiekolwiek wyjazdy do Skandynawii z głowy. 

Jeśli “pakiet podstawowy” to za mało – pomyśl nad skorzystaniem z legalnej oferty firm zajmujących się organizowaniem przejazdów 4×4 w trudno dostępnych miejscach – na przykład lodowcach. Wybierając się do Skandynawii pamiętajmy o tym, że reprezentujemy nasz kraj jako całość.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:
caracoler

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*