Technika jazdy motocyklem – jak ją udoskonalać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Technika jazdy motocyklem – jak ją udoskonalać?

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż jazda jednośladem – w końcu każdy z nas jeździ na tych maszynach od dzieciństwa. Niemniej jednak, choć utrzymanie się na motocyklu nie jest trudne, to poprawna technika jazdy ma niewielu zwolenników i fanatyków. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? 

Czynniki wewnętrzne

Udoskonalenie techniki jazdy na motocyklu  jest bardzo ważne. Nawet pomimo wielu lat doświadczenia za kierownicą, zawsze znajdzie się coś, co warto poprawić. Egzamin praktyczny sprawdza podstawowe i fundamentalne umiejętności jazdy na motocyklu. Po odebraniu świstka z lokalnego WORD-u reszta spada na Ciebie – włącznie z odpowiedzialnością za własne pomyłki. 

Trudno by podczas kursu instruktażowego omówić szczegółowo zagadnienia takie jak nagła zmiana kierunku w sytuacjach zagrożenia. Powinniśmy trzymać się przede wszystkim zasady dotyczącej unikania gwałtownych ruchów. Musisz mieć dobrą koordynację i umiejętność balansowania ciałem. 

Unikanie gwałtownych ruchów wiąże się z płynną jazdą. Połączenie tych dwóch technik zmniejsza ryzyko efektownej gleby. Jednak pod żadnym względem nie jest to bułka z masłem. Płynna jazda wymaga koncentracji i stałej obserwacji otoczenia – pozostałych uczestników ruchu drogowego, pieszych oraz warunków drogowych i atmosferycznych. Poza tym zadbany jednoślad to podstawa – nic nie poprawia techniki jazdy motocyklem tak jak sprawne hamulce, zawieszenie oraz amortyzatory. Co więcej, Twoje opony są  wyznacznikiem tego jak zachowa się motocykl podczas groźnych sytuacji. Pamiętaj, by kontrolować głębokość bieżnika oraz ciśnienie w oponach. 

Czynniki zewnętrzne  

Każdy motocyklista powinien zwracać uwagę na znaki. Wymalowane przejścia dla pieszych, znaki poziome i tory tramwajowe są miejscami, w których przyczepność jest zaskakująco niska. Dlatego też nie trudno w tym miejscu o utratę kontroli nad maszyną. Jest to niezwykle ważne, bo poza zagrożeniem własnego zdrowia, chwilowa utrata kontroli może zagrozić bezpieczeństwu pieszych – zarówno dorosłych, jak i dzieci. 

Przy każdej okazji warto zwracać uwagę na technikę dostosowywania prędkości do warunków pogodowych. Policyjne statystyki są zatrważające – motocykliści powodują przeważającą ilość wypadków, w których uczestniczą. Brawura i zbytnia pewność siebie jest przeciwieństwem poprawnej techniki jazdy – także na torze. Zdrowy rozsądek ponad wszystko. 

Prawidłowe hamowanie

Powyższe porady nie miałyby sensu bez objaśnienia poprawnej techniki zatrzymywania motocykla. Każdy metr drogi hamowania jest na wagę złota. Wszystko zaczyna się od przewidywania co stanie się na drodze. Odpowiednie wyprzedzenie hamowania pozwala uniknąć sytuacji zagrożenia. Obserwuj innych uczestników ruchu drogowego, pieszych i zawsze bądź gotowy do zatrzymania motocykla. Nie oznacza to jednak, by wykonywać gwałtowne ruchy – jak pisaliśmy wcześniej, może to tylko pogorszyć Twoją sytuację. Podobnie jak w przypadku czterech kółek, poprawna technika hamowania zaczyna się od hamowania silnikiem – ma to pozytywny wpływ na stan techniczny podzespołów Twojego silnika i hamulców. Rozpędzając motocykl, pamiętaj o tym, że pociągnięcie manetki jest o wiele łatwiejsze niż zatrzymanie się. 

Co powinieneś zapamiętać? Przede wszystkim to, że poprawna technika jazdy zaczyna się przed wskoczeniem na motocykl. Kluczowa jest wyobraźnia, umiejętność przewidywania oraz koncentracja na innych uczestnikach ruchu drogowego, pieszych i warunków drogowych.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:
caracoler

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*